Wymiennik z buforem, zbiornik kombinowany czy bufor do pompy ciepła?

Energooszczędne, ekologiczne i komfortowe w obsłudze – to tylko niektóre z zalet nowoczesnych pomp ciepła. W pełni zautomatyzowane urządzenia pozwalają na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE) do celów grzewczych. W zależności od rodzaju pompy ciepła energia może być czerpana z gruntu, wody lub powietrza. Duży wpływ na wydajną i oszczędną pracę instalacji grzewczej ma odpowiednio dobrany zbiornik wody. Przekonaj się, dlaczego warto wybrać któreś z rozwiązań oferowanych przez firmę Kospel.

Rynek pomp ciepła w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Z szacunków Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) wynika, że na koniec 2019 roku w Polsce działało ok. 128 tysięcy urządzeń wykorzystywanych na potrzeby c.o. lub c.w.u. Optymistyczne prognozy mówią, że w 2030 roku liczba pracujących pomp ciepła może przekroczyć 2 miliony. Kluczowym elementem każdej instalacji jest poza samą pompą, odpowiednio dobrany zasobnik c.w.u. i zbiornik buforowy.

Jaki zbiornik wody wybrać do pompy ciepła?

Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań dedykowanych do pomp ciepła. Wybór odpowiedniego zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. W ofercie firmy Kospel znajdziesz zarówno wymienniki z wężownicąbufory ciepła, jak i zbiorniki kombinowane. Te ostatnie, zwane również zbiornikami multiwalentnymi, łączą funkcję bufora oraz wymiennika ciepła w jednym.

Odpowiednio dobrany zbiornik do pompy ciepła pozwala na zoptymalizowanie pracy instalacji grzewczej. Wymiennik z wężownicą to doskonałe rozwiązanie do podgrzewania wody przy współpracy z pompą ciepła. Z kolei zbiornik buforowy pozwala na stabilną pracę pompy ciepła i ogranicza częstotliwość załączania się urządzenia. To znacznie wydłuża żywotność pompy.

Bufor do pompy ciepła

Nowością na rynku jest bufor ciepła Kospel SVK. Niewielkie rozmiary oraz pojemność 104 litrów sprawia, że bufor doskonale sprawdza się we współpracy niemal z każdą pompą ciepła dostępną na polskim rynku. Bufor Kospel SVK wyróżnia wysoka klasa efektywności energetycznej A. Izolacja z pianki PUR o grubości 65 mm, ogranicza straty ciepła nawet o 50 procent. W porównaniu ze zbiornikiem w klasie C oszczędność energii sięga nawet 320 kWh rocznie.

Bufor SVK ma estetycznie wykonaną, białą, odporną na uszkodzenia obudowę ABS. Dużą zaletą są króćce przyłączeniowe skierowane do góry. W połączeniu z niewielkimi rozmiarami (wysokość 906 mm), takie rozwiązanie umożliwia łatwy montaż praktycznie pod każdą wewnętrzną jednostką wiszącą pompy ciepła.

Kliknij, aby przejść na stronę produktu: bufor ciepła Kospel SVKRys. Schemat instalacji centralnego ogrzewania z pompią ciepła, buforem oraz wymiennikiemZbiornik kombinowany do pompy ciepłaW ofercie firmy Kospel znajdziesz wysokiej jakości zbiornik multiwalentny Kospel SWVPC. Połączenie funkcji wymiennika z wężownicą oraz bufora w jednym pozwala na zaoszczędzenie miejsca w kotłowni. Wysokość zbiornika SWVPC wynosi 161 cm, a jego łączna pojemność to 308 litrów.W górnej części zbiornika znajduje się wymiennik z wężownicą. Jego pojemność to 201 litrów. Duża powierzchnia wymiany ciepła (2,6 m2) sprawia, że zbiornik doskonale nadaje się do współpracy z niskotemperaturowym źródłem ciepła, takim jak pompa ciepła.W dolnej części zbiornika SWVPC znajduje się bufor o pojemności 107 litrów. Przegroda znajdująca się w buforze zapobiega mieszaniu się wody ciepłej zasilającej instalację c.o. z zimną wodą powracającą z instalacji. To przekłada się na wydajną pracę całej instalacji.Warto wspomnieć o innowacyjnej konstrukcji połączenia wężownicy i zbiornika buforowego. Takie rozwiązania sprawia, że podłączenie do instalacji grzewczej jest znacznie łatwiejsze. Ponadto zbiornik można doposażyć w grzałkę elektryczną.Kliknij, aby przejść na stronę produktu: zbiornik kombinowany Kospel SWVPCRys. Schemat instalacji centralnego ogrzewania z pompią ciepła oraz zbiornikiem kombinowanym (bufor ciepła z wymiennikiem w jednym)Wymiennik z wężownicą do pompy ciepłaJeśli poszukujesz wymiennika do pompy ciepła, warto zapoznać się z modelem SWPC. Wymiennik stojący o pojemności 275 litrów jest wyposażony w podwójną wężownicę o łącznej powierzchni 4,22m2. Zbiornik SWPC jest szczególnie polecany do współpracy z pompami ciepła. Warto wspomnieć, że w zbiorniku SWPC istnieje możliwość zastosowania nawet dwóch dodatkowych grzałek elektrycznych.Kliknij, aby przejść na stronę produktu: wymiennik z wężownicą Kospel SWPCNajlepszy zbiornik do pompy ciepłaPodczas wyboru zbiornika do pompy ciepła, warto zwrócić uwagę na jakość jego wykonania. Firma Kospel od ponad 30 lat specjalizuje się w produkcji najwyższej jakości urządzeń związanych z techniką grzewczą. Automatyzacja produkcji gwarantuje najwyższą precyzję wykonania. Wszystkie zbiorniki wody są wytwarzane z wysokiej jakości stali, a każde urządzenie przechodzi test szczelności. Kontroli podlega również jakość powłok emalierskich.Rys. Bufor ciepła SVK, wymiennik z wężownicą SWPC oraz zbiornik kombinowany SWVPCNa zbiorniki SVK oraz SWVPC jest udzielana 5-letnia gwarancja. W przypadku zbiornika SWPC długość gwarancji wynosi 6 lat. Pełną ofertę firmy Kospel oraz szczegółowe informacje na temat każdego z urządzeń znajdziesz w zakładce Produkty.Zachęcamy również do zapoznania się z ofertą kotłów elektrycznych marki Kospel. Są one w pełni przystosowane do współpracy z instalacjami fotowoltaicznymi. Zarówno pompy ciepła, jak i kotły elektryczne połączone z fotowoltaiką tworzą czyste, w pełni przyjazne dla środowiska instalacje grzewcze.